
Безоплатна правнича допомога для постраждалих від домашнього насильства
Зіткнутися з домашнім насильством вже достатньо страшно і боляче, а розібратися в юридичних тонкощах та підготувати необхідні документи у такій ситуації може здаватися взагалі непосильним завданням. Пам’ятайте, ви не самотні. Держава гарантує вам безоплатну правову допомогу, щоб ви могли захистити свої права та відновити справедливість.
Хто має право на таку допомогу?
Відповідно до Закону України «Про безоплатну правничу допомогу» усі постраждалі від домашнього насильства мають право на отримання безкоштовної первинної та вторинної правничої допомоги.
На всій території України діють центри з надання безоплатної правничої допомоги. Адресу такого центру у своєму місті ви можете знайти тут. Отримати допомогу дистанційно можна тут.
Первинна правнича допомога включає надання юристом/-кою консультації з правових питань, роз’яснення прав постраждалих і як ними скористатись, допомогу з підготовкою заяв та скарг до державних органів тощо. Тобто до первинної допомоги належать усі послуги, окрім представництва в суді.
Вторинна правова допомога це надання адвокатом/-кою допомоги у складанні заяв до суду та безпосереднє представництво потерпілої в суді та перед іншими державними органами.
Ви маєте право звернутись до центру в тому місці де ви фактично проживаєте і знаходитесь на той момент, коли вам потрібна допомога, навіть якщо воно відрізняється від вашого зареєстрованого місця проживання. І вам повинні надати допомогу в тому центрі, відповідно до закону. Також ви можете звернутись до центру надання безоплатної правничої допомоги в тому місті, де знаходиться орган поліції або суд, які розслідують справу по домашньому насильству, в якій ви є потерпілими (у разі, якщо у вашій ситуації ви вже повідомляли в поліцію або суд та відбувається таке розслідування).
Що потрібно, щоб отримати допомогу?
Для отримання первинної правничої допомоги ви можете безпосередньо або онлайн звернутись в один із центрів. В центрі вас повинні проконсультувати юристи/-ки з усіх правових питань, які у вас виникли. Юристи/-ки зобов’язані розповісти вас про ваші права, про ризики та переваги звернення до поліції чи суду, про те, що вас очікуватиме, якщо ви вирішите ініціювати адміністративну або кримінальну справу проти кривдника, про спеціальні засоби захисту такі як терміновий заборонний припис та обмежувальний припис, та допомогти вам скласти заяви або клопотання до державних органів або соціальних служб.
Для отримання вторинної допомоги вам потрібно написати заяву та надати її особисто або надіслати поштою. До заяви необхідно додати копію паспорта та документ, що підтверджує статус постраждалої від домашнього насильства. Це необхідно для підтвердження того, що ви маєте право на безоплатну правничу допомогу. Це може бути один з таких документів, які у вас є:
- направлення від соціальної служби до центру з надання безоплатної вторинної правничої допомоги.
- витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань з інформацією про кримінальне правопорушення, пов’язане з насильством, виданий поліцією;
- талон-повідомлення про кримінальне правопорушення, пов’язане з насильством, виданий поліцією;
- копію протоколу про адміністративне правопорушення, виданий поліцією;
- копію постанови про адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов’язане з насильством, видане поліцією;
- копію термінового заборонного припису, виданий поліцією.
Заява щодо дітей, які не досягли 14 років подається їх батьками, представниками або опікунами/-ками за місцем фактичного проживання дитини або тих, хто подає заяву в їх інтересах. З 14 років діти можуть право подавати заяву самостійно.
Протягом 10 днів після отримання заяви центр повинен розглянути її та ухвалити рішення про надання безоплатної правничої допомоги та надати копію такого рішення постраждалій/-лому.
Якщо постраждала особа вже зверталась до поліції з заявою про домашнє насильство, вона може подати заяву слідчому з проханням залучити юриста/ку для надання допомоги. В такому разі постраждалий/-ла зможе швидше отримати допомогу, тому що за рішенням слідчого про призначення адвоката, центр невідкладно призначає такого адвоката.
Приклади допомоги
Юристи/-ки центрів безоплатної правничої допомоги можуть допомогти вам правильно підготувати заяву до поліції про видачу тимчасового заборонного припису, проінформують які докази потрібно зібрати, зокрема такі, як інформація про минулі випадки домашнього насильства, довідки лікаря/-ки, психолога/-гині, довідка зі школи, у разі якщо потерпілою особою є дитина. А також допоможуть підготувати заяву до суду про видачу обмежувального припису, відшкодування моральної або матеріальної шкоди, оскаржити бездіяльність слідчого, надсилати запити щодо стану розгляду вашої справи чи звернень та інше.
Також, на жаль, бувають такі випадки, коли поліція приїжджає на виклик щодо домашнього насильства, і на момент приїзду поліції критична фаза насильства вже пройшла і поліцейські інколи можуть виписати штраф за начебто неправдивий виклик поліції.
Такі дії поліції не є правомірними у випадках домашнього насильства. Тож у такому разі юристи/-ки допоможуть вас оскаржити рішення поліції та скасувати штраф.
Де ще можна отримати допомогу?
В Україні діє громадська організація «Асоціація юристок України» яка об’єднує адвокаток з усіх куточків країни, які спеціалізуються на правовій допомозі у справах щодо домашнього насильства. Вони надають допомогу безкоштовно.
Ви можете звернутись до них за допомогою юристок за номером 068 145 55 90 або 0 800 30 55 90 (безкоштовний номер), написавши у Viber чи Telegram або ж заповнивши заявку на сайті.
Також, зазвичай ви можете отримати консультацію юристів у інших спеціалізованих центрах, що допомагають у випадку насильства, наприклад у Денних центрах соціально-психологічної допомоги, Центрах допомоги врятованим тощо.
Авторка: Софія Корнєєва, експертка з розробки політик із запобігання та протидії гендерно зумовленому та домашньому насильству