
Домашнє насильство. Що це і як його розпізнати?
Тридцятисемирічна Анастасія страждала від сексуального насильства з боку свого чоловіка протягом 10 років.
Упродовж всього шлюбу вона нікому не розповідала про це. Вперше Анастасія знайшла в собі сили розповісти цю історію тільки через два роки після розлучення, на прийомі у психолога.
І, на жаль, Анастасія не єдина, хто замовчував факт, що проти неї чинилося насильство. За статистичними даними, зібраними Міністерством соціальної політики України, 60% жінок, постраждалих від домашнього насильства, не звертаються по допомогу, – про це розповіла заступниця Міністра соціальної політики Ольга Ревук на щорічному брифінгу «16 днів активізму проти гендерно зумовленого насильства».
Скарги надходять від сусідів, родичів, психологів… Чому ж жінки замовчують факт, що проти них вчиняють насильство та що ви можете зробити, щоб допомогти?
Причини замовчування факту домашнього насильства:
1. Страх покарання
Випадки жорстокої поведінки стосовно членів сім’ї рідко бувають одиничними. Найчастіше насильство відбувається регулярно і може тривати роками. Людина, яка постійно знаходиться під натиском, боїться, що після звернення на гарячу лінію або до поліцейського відділку на неї чекає ще серйозніша хвиля жорстокості з боку її насильника.
2. Табуйованість теми
В нашій культурі не заведено розповідати про труднощі у сім’ї. Навіть у сучасному суспільстві люди ще досі не навчилися відкрито і серйозно розмовляти на подібні табуйовані теми. До цієї причини також можна додати звинувачення постраждалої, через яке людина боїться бути посоромленою серед друзів чи на роботі.
3. Радикальність вжитих заходів
Розуміючи, що звернення до правоохоронних органів по допомогу скоріш за все означатиме кінець сімейних стосунків, деякі постраждалі не готові ризикувати. Токсичні стосунки розірвати непросто.
Як зрозуміти, що людина страждає від домашнього насильства?
Усвідомлення причини – перший крок до подолання проблеми. Тому потрібно відкрито говорити на тему домашнього та сексуального насильства, проводити просвітницькі заходи. Але попри те, що цілий ряд громадських організацій докладає величезних зусиль задля цього, є та залишатимуться люди, які будуть мовчати й не звертатись по допомогу.
Тому важливо пам’ятати, які сигнали допомагають нам зрозуміти, що у друга/подруги, колеги/колежанки або рідної людини проблеми і поговорити з нею відверто.
Психологія стосунків виділяє такі ознаки жорстокого поводження:
- синці, порізи чи травми, які людина намагається приховувати;
- скарги на розлади сну, помітна тривожність у поведінці;
- втрата інтересу до тих справ, які раніше приносили задоволення;
- часті та неочікувані кардинальні зміни настрою;
- різке схуднення;
- припинення відвідування колективних заходів, рідке спілкування з друзями, якщо раніше така поведінка не була людині властива.
Якщо ви побачили подібні зміни у поведінці когось із вашого кола знайомих, варто бути пильними та надати підтримку.
На нашому сайті ви також можете знайти статтю з порадами, як правильно побудувати діалог з людиною, яка постраждала від кривдника, і спонукати її розірвати коло фізичного, психологічного, економічного чи сексуального насильства.
Після завантаження, файл буде збережено на вашому пристрої
Завантажити .pdf