
Домагання: як захиститись та де шукати підтримки?
Відчуття страху, сорому та безпорадності є природною реакцією на пережите домагання. Втім, звинувачувати себе або замовчувати те, що сталося не варто. Пам’ятайте, що у будь-якому насильстві винен лише кривдник/-ця. Домагання — це злочин, і ви маєте право на захист та справедливість.
Що таке домагання?
Домагання – це злочин, визначений статтею 153 Кримінального кодексу України як «сексуальне насильство». Це насильницькі дії сексуального характеру, не пов’язані з проникненням в тіло іншої особи, вчинені без її добровільної згоди.
Що вважається домаганнями?
Домагання може проявлятися як у фізичних діях, так і у вербальних.
Фізичні домагання:
- обійми
- щипання
- поплескування по тілу
- дотики
- притискання тощо
Вербальне домагання:
- непристойні коментарі щодо зовнішності
- вимагання побачень та зустрічей
- образливі повідомлення та жарти
- посвистування, крики, заклики
- публічне знущання та приниження або погрози такими діями
Покарання за домагання
За такий злочин передбачено позбавлення волі до 5 років.
У наступних випадках за вчинення цього злочину передбачено позбавлення волі від трьох до семи років:
- Якщо вказані вище дії вчиняються одним з подружжя чи колишнього подружжя;
- або щодо людини, з якою винний перебуває або перебував у сімейних або близьких відносинах;
- або щодо людини, яка виконує свої службові, професійні або громадські обов’язки;
- або щодо жінки у стані вагітності, коли злочинець знає про цей стан.
Важливо: Домагання може вчинятись як з боку членів родини, так і колишніх партнерів/-ок, а також із незнайомими людьми. Домагання є злочином незалежно від того, де вчиняються дії – вдома, на роботі, в громадському місці, метро тощо.
Примус до статевого зв’язку
Окремим видом злочину є примушування до вступу в статевий зв’язок (стаття 154 ККУ). Це відбувається, коли людину змушують до інтимного зв’язку за допомогою погроз, матеріальної чи службової залежності.
Цей злочин карається штрафом до 850 грн* (в Кримінальному кодексі – до 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян) або пробаційним наглядом до 2х років (нагляд з боку поліції та спеціальних служб за тим/тою, хто вчинив злочин, але без позбавлення волі).
Домагання на робочому місці
Якщо домагання відбуваються на робочому місці, то це також злочин. Щобільше, відповідно до Закону “Про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків” роботодавець зобов’язаний вживати активні дії для унеможливлення та захисту від випадків сексуальних домагань на робочому місці.
Як довести вчинення домагання?
Ключовим в доведенні злочину є відсутність згоди потерпілої особи. Тобто, якщо постраждалий/-ла не виразила активної добровільної згоди на ці дії, то дії вчинені стосовно неї є домаганням та визнаються злочином. Добровільна згода може бути лише у випадку, коли людина чітко сказала «так».
Якщо потерпіла особа знаходиться в залежному становищі від кривдника/-ці (наприклад, в службовому або матеріальному), то вважається, що згоди бути не може і відсутність згоди не потрібно доводити в таких випадках.
Важливо: Будьте уважні, коли поліція за вашою заявою складатиме протокол. Часто помилково такі дії кваліфікують як «хуліганство» за статтею 296 Кримінального кодексу, навіть не вказуючи обтяжливу обставину як «вчинення кримінального правопорушення на ґрунті статевої приналежності», яка передбачена статтею 67 Кримінального кодексу і підвищує рівень відповідальності.
Наполягайте на кваліфікації за статтею 153 або 154 ККУ. Домагання взагалі не повинно кваліфікуватись за статтею 296, тому що ця стаття захищає громадський порядок. Домагання ж – посягає на статеву свободу. Тому злочинець має бути покараним саме за статтею 153 «сексуальне насильство» або 154 «примушування до вступу в статевий зв’язок».
Які можуть бути докази домагання?
Оскільки домагання часто відбуваються в ізольованому приміщенні, де присутні лише потерпіла особа та кривдник/-ця, можуть виникнути певні складнощі з доведенням. Ви можете зафільмувати злочинця на телефон, записати на диктофон, якщо ви на вулиці ви можете переміститись в місце, де є інші люди, і повідомити, що вас домагаються. Так ці люди зможуть пізніше надати свідчення і підтвердити факт домагання. За можливості, попросіть номери телефону в таких людей, щоб не втратити їх контакт.
Якщо ви у метро, повідомте працівників метро та попросіть викликати чергового поліцейського.
Важливо: збирайте докази лише тоді, коли це не загрожуватиме вашій безпеці та коли ви оцінили ризик того, що збір доказів може призвести до повторного домагання або помсти. Ваша безпека – найголовніше.
Чому не варто замовчувати домагання?
Домагання – це злочин, це один з найбільш поширених та найбільш замовчуваних злочинів у нашому суспільстві.Через те, що ці випадки стосуються чутливих тем та є дуже особистими, більшість людей, які зіштовхуються з ними, не повідомляють про них. Це призводить до того, що кривдники відчувають безкарність і вважають, що вони сильніші за постраждалих та мають право продовжувати це робити, адже про це не повідомлять.
Мовчання толерує ці злочини. Чим більше люди будуть відкрито говорити про проблему, що це не є нормою, тим більше постраждалих зможуть тримати захист та допомогу, зможуть припинити домагання. Все це також сприятиме попередженню подібних історій у майбутньому, адже кривдники будуть більше боятись вчиняти ці злочини.
Куди повідомляти про домагання?
Щоб припинити домагання, якщо воно відбувається в публічному місці, голосно скажіть кривднику/-ці, щоб той/та зупинились. Ви можете сказати, що його/її дії є злочином та привернути увагу інших людей.
Щоб зафіксувати факт домагання, повідомте про це службових осіб. Це можуть бути кондуктор/-ка в метро, водій/-ка, черговий/-а тощо.
Важливо: лише Національна поліція та суди можуть розслідувати випадки домагань та притягати кривдників до відповідальності. Тому за першої можливості повідомте поліцію за номером 102 або у найближчому відділенні. Вкажіть, що ви постраждали від сексуальних домагань, зазначте час та місце, де це сталося, опишіть кривдника/-цю та вкажіть ким він або вона вам є (якщо це хтось зі знайомих людей). Після цього ви маєте право отримати реєстраційний номер вашої справи, щоб надалі отримувати інформацію про хід розслідування. Поліцейські повинні видати вам пам’ятку про права потерпілої особи. Цей документ підтверджує ваш статус в кримінальному провадженні.
Що відбувається після подання заяви про домагання?
Після цього поліція розпочинає розслідування та, залежно від обставин справи, виїжджає на місце злочину, опитує вас та кривдника/-цю, свідків. Вона може також долучити інші докази, якщо такі є. Це можуть бути відео з камер відеоспостереження, листування, скриншоти з соціальних мереж та інше.
За вашою заявою поліція повинна розслідувати обставини справи і зібрати та дослідити додаткові докази, направити вас для проходження судово-медичної експертизи, коли є така потреба. Після завершення розслідування, поліція направляє справу до суду для розгляду усіх зібраних доказів та прийняття рішення про притягнення кривдника/-ці до відповідальності.
Важливо: Будьте готові до повторного допиту в суді, адже це передбачено законодавством. Оскільки ваші свідчення також є доказом, суд повинен безпосередньо сам дослідити усі докази.
Проте, якщо ви відчуваєте, що повторна розповідь про домагання може вас травмувати і ви не бажаєте розповідати про це в суді за участі сторонніх осіб, ви можете перед першим допитом поліцією на етапі досудового розслідування подати заяву з проханням залучити до допиту слідчого суддю. В такому разі є більший шанс, що вас буде допитано лише один раз одразу за участі судді (якщо не виникнуть додаткові обставини та необхідність повторного допиту).
Така процедура допиту передбачена статтею 225 Кримінального процесуального кодексу України. Під час кожного з цих етапів поліція повинна вас інформувати про вжиті заходи і про хід розслідування. Це ваше законне право завжди бути проінформованими. Якщо ви не отримуєте інформацію, ви можете оскаржувати таку бездіяльність поліції до органів прокуратури.
Після проведення судових засідань та розгляду справи, суд ухвалює рішення про винуватість або невинуватість кривдника/-ці. У разі обвинувального акту, кривдник/-ця притягається до відповідальності, передбаченої однією з вище наведених статей та суд закриває справу. Якщо ви не згодні з рішенням суду, ви маєте право на його оскарження у суді апеляційної та касаційної інстанції.
Де шукати підтримку?
Якщо вам потрібна консультація юриста/-ки або психолога/-гині у випадку домагань, ви можете звернутись до:
- Державних центрів безоплатної правничої допомоги у вашому місті.
- Національної гарячої лінії з попередження домашнього насильства, торгівлі людьми та ґендерної дискримінації за номером 116 123. Лінія працює безкоштовно, конфіденційно та цілодобово.
- Юристок Асоціації жінок юристок України «ЮрФем», які спеціалізуються на таких справах за номером 068 145 55 90 або 0 800 30 55 90 або написавши в чат бот. Більш детальні інформація тут: https://jurfem.com.ua/jurfem-pidtrymka/.
Якщо ви постраждали від сексуального насильства, в тому числі пов’язаного з війною, ви такоє можете звернутись до сервісу з надання спеціалізованої психотерапевтичної підтримки “Аврора” або знайти більше помічних служб на сайті у розділі Контакти допомоги.
Авторка: Софія Корнєєва, експертка з розробки політик із запобігання та протидії гендерно зумовленому та домашньому насильству