
Економічне насильство: ознаки, хто може бути постраждалим, де можна отримати допомогу
Головною метою кривдника є повний контроль людини, до якої він проявляє агресію. І здійснює він його не лише фізичними нападами чи словесними образами. Нерідко постраждала особа зіштовхується з економічним насильством — психологічним тиском через матеріальні обмеження. Що таке економічне насильство, які його ознаки і де знайти допомогу постраждалим?
Що таке економічне насильство
Економічне насильство — це одна з форм насильства в родині, коли кривдник свідомо маніпулює фінансами з метою нашкодити іншій людині та порушити її права. Основною причиною агресії є бажання продемонструвати свою владу та повний контроль над іншою особою.
Існують чіткі ознаки економічного насильства:
- інтенсивний моніторинг фінансів іншої людини;
- відмова у доступі фінансів при потребі;
- обмеження доступу до користування спільним майном;
- приниження та психологічний вплив через переваги у матеріальній власності;
- гнів через витрати, корисні для особи, що зазнає насильства;
- покарання за непослух відмовою в задоволенні матеріальних потреб;
- відбирання власних коштів або документів у постраждалої особи;
- відмова у праві на працю чи навчання;
- примушування до заняття крадіжками, жебрацтвом чи проституцією.
Часто кривдник вимагає від постраждалої повного звіту по всіх витратах: чеки та квитанції з магазинів, фото цінників. Ще одна ознака економічного насильства — оформлення кредитів на людину, що зазнає насильства. Виплата суми, взятої в банку, зазвичай повністю лягає на постраждалих.
Хто може бути постраждалим від економічного насильства
Саме ця форма насильства дуже важко усвідомлюється постраждалою особою. Існує чимало стереотипів та звичаїв, які виправдовують і підтримують економічну агресію. Наприклад, в багатьох сім`ях досі притримуються традиції вирішення всіх фінансових питань лише чоловіком. При тому не беруться до уваги навіть нагальні потреби дружини або інших членів родини.
Потерпають від економічного насильства люди з різним соціальним статусом. Найбільш вразливими групами для економічного насильства є жінки, люди з інвалідністю, діти, особи похилого віку.
Економічне насильство особливо поширюється в часи фінансових криз: під час інфляції, безробіття та невизначеності. Також спонукають до сплеску економічної агресії в суспільстві епідемії та пандемії, війни.
Як допомогти собі, якщо зазнали економічного насильства
Економічне насильство не лише принижує людину, але й шкодить її фізичному та психологічному здоров’ю, посилює ізоляцію й відірваність від близьких. Важливо усвідомити своє становище і змінити ситуацію.
Налагодіть стосунки з людьми
Намагайтеся відновити та розширити своє коло спілкування. Головне, щоб воно було незалежне від кривдника. Крім рідних та близьких спілкуйтеся з колегами, сусідами. Приєднайтеся до спільнот, які вам цікаві, волонтерів або благодійних організацій. Це дасть змогу поглянути на ситуацію зі сторони, порівняти своє становище з іншими людьми.
Відновіть власні фінансові збереження
Намагайтесь заощаджувати кошти, зберігаючи їх на окремому банківському рахунку або навіть у близького друга. Нехай це будуть зовсім незначні поповнення, але в майбутньому вони стануть вашою фінансовою підтримкою. В критичній ситуації можна попросити друга чи родича позичити невелику суму, яку ви згодом повернете.
Знайдіть спосіб заробітку
Якщо кривдник забороняє працювати поза домом, знайдіть роботу онлайн. Навіть працюючи кілька годин на день, зможете отримати власні кошти. Тим, хто немає професійної освіти або втратив кваліфікацію, можна спробувати піти на навчальні курси або звернутись до ВОНА хабу. На багатьох з них можна навчатися онлайн.
Зберіть інформацію про служби, що надають допомогу постраждалим від економічного насильства
Завчасно отримайте консультацію юриста про свої права і можливі наслідки розірвання стосунків. При потребі зверніться до психолога чи консультанта спеціалізованої служби підтримки постраждалих осіб.
Зберіть документи та зробіть копії з них. При необхідності заховайте їх в надійному місці.
Якщо хочете розірвати стосунки з кривдником, але не маєте фінансової можливості, зверніться до жіночих кризових центрів або шелтерів. Постраждалих від насильства там забезпечують проживанням, їжею, предметами першої необхідності, правовою та психологічною допомогою. Дізнатись адреси центрів можна у розділі Контакти допомоги або зателефонувавши на гарячі лінії.
Як убезпечитися від економічного насильства
Щоб попередити економічне насильство, потрібно мати фінансову та психологічну незалежність. Для її досягнення необхідні наступні умови:
- наявність регулярного доходу;
- фінансова грамотність: вміння вести бюджет, користуватися банківськими картками, обізнаність в страхових питаннях;
- створення особистого резервного фонду;
- обговорення всіх фінансових питань в родині;
- уміння відмовляти навіть близьким людям: не давати гроші в борг, не брати банківські кредити на прохання родичів або друзів, не підписувати договорів поручительства за кредитом інших людей.
При найменшій підозрі на економічне насильство зі сторони будь-кого, звертайтеся за допомогою до психолога, юриста чи організацій, що надають допомогу постраждалим.
Висновки
Про економічне насильство говорять значно менше, ніж про інші види кривди. Але особа, що зазнає таку форму утисків, втрачає можливість користуватися своїми правами та свободами. Це призводить до принижень, самотності, відчаю та розладів здоров`я.
Кожна людина має право на повноцінне життя, задоволення своїх основних потреб. Не варто терпіти економічне насильство в надії, що далі стане краще. Важливо вчасно звернутися за допомогою до відповідних організацій чи служб.
Більше порад для постраждалих від економічного насильства доступно на нашому сайті у розділі Корисні матеріали.