Розірви коло

5 Етапів відновлення після розставання

Емоційне відновлення – це поетапний процес. Причини, через які люди залишаються у вочевидь нездорових стосунках, такі ж різноманітні, як і самі ці стосунки. Вони можуть залишатися заради:

  • Бажання мати фінансову стабільність.
  • Потреби надати дітям можливість вирости в сім’ї з обома батьками.
  • Емоційні зв’язки та почуття до партнера/-ки.
  • Складнощі у визначенні власних мотивацій.

Для тих, хто пережив домашнє насильство, причини можуть бути тими самими. Однак існує безліч перешкод, що ускладнюють вихід з аб’юзивних взаємин. Тому необхідно давати час собі або близьким, якщо неможливо одразу розірвати стосунки з аб’юзером.

Крім подолання перешкод і вирішення ускладнень, пов’язаних зі “втечею” від насильства, ті, хто його пережили, як і більшість людей, ймовірно пройдуть через різні емоційні етапи, проживаючи кінець відносин.

Багато людей зіштовхнуться з п’ятьма стадіями горя: заперечення, гнів, торг, депресія та прийняття. Вони були вперше описані в книзі “Про смерть і вмирання” психіатрині Елізабет Кюблер-Росс у 1969 році. Люди, які переживають розрив — незалежно від того, пережили вони насильство чи ні — також можуть відчувати ці самі стадії.

Ми надамо основну інформацію про всі 5 стадій, щоб ви змогли краще розібратися у процесі виходу з абʼюзивних відносин.

Отже, 5 етапів відновлення після розставання

1. Заперечення

Багато тих, хто пережив насильство, довго борються із запереченням, що те, що з ними відбувається — є насправді домашнім насильством.  Або ж вони просто сподіваються, що часи зміняться на краще. Пізніше, у цій фазі люди логічно розуміють, що стосунки завершилися, але вони не хочуть у це вірити. Вони можуть сподіватися, що зможуть виправити ситуацію. Навіть бажання вирватися з насильства не завжди захищає людей від заперечення. Заперечення — це спосіб вашої психіки захистити вас від надмірного емоційного перенапруження. 

2. Гнів

Гнів на колишнього партнера/-ку – це звичайна реакція. Гнів дає постраждалим моментальне відчуття контролю, проте це може спровокувати кривдника/-цю і викликати агресивну відповідь. Гнів може вилитися і в інші сфери вашого життя. Ви можете гніватися на Бога, вищу силу або долю за те, що вони поставили вас на шляху вашого кривдника/-ці, або дозволили вашим стосункам закінчитися. Вам може бути зле через те, що ваші стосунки не змогли повернутися до того щасливого стану, який був на початку. Ви можете гніватися на друзів та близьких, які не поділяють або не згодні з вашим гнівом. Ви можете гніватися через обставини, які призвели до розставання. Головне, щоб ваші спроби виплеснути емоції не були насильницькими або не завдали шкоди вам чи вашому оточенню.

3. Торг

Торгом зазвичай називають пошук способів зберегти стосунки. Для цього можуть використовуватись погрози, переконання агресора/-ку переосмислити свою поведінку і дії, або зміни у власному ставленні до партнера/-ки, щоб дати стосункам шанс на поліпшення і продовження. Втім, такі дії малоймовірно принесуть зміни, коли в відносинах є насильство.

4. Депресія

Після розриву з агресорами найчастішими почуттями є депресія. Протягом фази депресії можуть виникнути найрізноманітніші емоції та нові моделі поведінки. Відчай — основний елемент депресії, і, може здаватися, що ви ніколи не зможете рухатися вперед. Можливо, ви відчуватимете себе втомленими, сумними та ізольованими від людей. Може бути, що ви будете спати або їсти надто мало або надто багато. Ви можете вдатися до вживання алкоголю або інших шкідливих речовин. Та, ймовірно, ви будете переконані, що ці відчуття ніколи не минуть.

Незважаючи на те, що друзі та родина можуть підтримувати вас на цьому етапі, важливо звертатися за допомогою, якщо ваші симптоми важкі або безперервні.

5. Прийняття 

На цьому етапі ви поступово починаєте приймати факт завершення ваших стосунків. Хоча сумні почуття можуть залишатися, ви починаєте рухатися далі у вашому житті. Якщо відчуття горя все ще залишається, то принаймні воно вже не утримує вас від повноцінного життя.

Кожен з цих етапів мине за свій час, і процес емоційного відновлення є індивідуальним для кожного і кожної. Швидше за все, ви будете повертатися до деяких етапів, оскільки переживання, спогади або тригери можуть знову нагадувати вам про пережите.

Сподіваємось, що розуміння поширеності таких реакцій допоможе вам підтримати себе і надати впевненість, що ви не одні у своєму досвіді. Адже цей процес є важливим кроком на шляху до здорових стосунків і відновлення вашого самопочуття.

Джерело: 5 Stages of Recovery After a Breakup – domesticshelters.org.

Дізнатись більше

Читати ще
Мої права

Чому важливо не забувати про дітей при винесенні термінового заборонного припису?

Мої права

Як закон захищає від домашнього насильства?

Мої права

Як написати заяву у поліцію про домашнє насильство?