Розірви коло

Чому важливо не забувати про дітей при винесенні термінового заборонного припису?

Терміновий заборонний припис щодо кривдника — це спеціальний захід протидії та негайного припинення домашнього насильства, усунення небезпеки для постраждалих. Його можуть застосовувати уповноважені підрозділи Національної поліції України.

Що може дати Терміновий заборонний припис?

  • зобов’язати кривдника залишити місце проживання (перебування) постраждалої особи;
  • заборонити вхід та перебування в місці проживання (перебування) постраждалої особи;
  • заборонити у будь-який спосіб контактувати з постраждалою особою.

! Терміновий заборонний припис виноситься терміном до 10 діб.

 

Як виносити терміновий заборонний припис?

Поліція приймає рішення про винесення термінового заборонного припису на основі оцінки ризиків. Пріоритет надається безпеці постраждалої особи. Це поширюється також на місце спільного проживання (перебування) постраждалої особи та кривдника незалежно від їхніх майнових прав на житло. Тобто, поліція може заборонити кривднику заходити у дім, чи квартиру, де перебуває постраждала, навіть якщо він є власником помешкання.

Якщо постраждалих декілька, то форма оцінки ризиків вчинення домашнього насильства заповнюється щодо кожної постраждалої особи окремо.

(Детальніше читайте у спільному наказі Міністерства соціальної політики та Міністерства внутрішніх справ від 13.03.2019 №369/180 «Про затвердження Порядку проведення оцінки ризиків вчинення домашнього насильства»).

Чому важливо не забувати про дітей, виносячи терміновий заборонний припис?

Діти, які стали свідками вчинення домашнього насильства – є постраждалими особами і відповідно мають такі ж права на захист, як і дорослі постраждалі. При винесенні термінового заборонного припису важливо вносити в нього і дані про дітей, які постраждали від насильства або стали свідками його вчинення. Тоді права дітей будуть захищені.

Які є ризики, якщо цього не зробити?

Наприклад, діти бачать, що батьки сваряться, батько залякує матір або погрожує їй вбивством. Після виклику поліції, проведення оцінки ризиків, правоохоронці виносять терміновий заборонний припис і вказують у ньому лише жінку. В такому разі батько може спілкуватись, наближатись до дітей, забирати зі школи, оскільки офіційно він не є кривдником щодо дітей, бо вони не вказані у терміновому заборонному приписі. Це потенційні ризики і для жінки, адже ймовірно вона житиме у постійному стресі і з острахом, що кривдник може забрати у неї дітей.

Тож діти, які стали свідками насильства, теж є постраждалими і мають право на повноцінний захист.

Авторка: Ірина Краснолобова, тренерка проєкту «Міста і громади, вільні від домашнього насильства», для телеграм-каналу для фахівців і фахівчинь зі сфери протидії та запобігання домашньому насильству «Вільні від насильства».

Дізнатись більше

Читати ще
Мої права

Як закон захищає від домашнього насильства?

Мої права

Як написати заяву у поліцію про домашнє насильство?

Поради

Домагання: як захиститись та де шукати підтримки?