Розірви коло

Тактика DARVO – заперечення, напад, заміна постраждалої та кривдника

Кривдники, які намагаються виправдати свої дії або звинуватити постраждалу, можуть використовувати тактику, відому як DARVO.

Аб’юзери можуть бути дуже відчайдушними, коли є ризик виявлення їх агресивної поведінки перед друзями та родиною постраждалої особи. Щоб отримати співчуття і підтримку від оточуючих, вони вдаються до перекручування подій, намагаючись виглядати постраждалим.

Кривдники можуть розповідати близьким, що постраждала “божевільна” або “неадекватна”. Вони намагаються змалювати постраждалу такою, якою вона не є насправді, щоб друзі та родина сприймали її як людину, яка завжди перебільшує, вигадує або не розуміє справжніх подій. 

Все це для того, щоб ізолювати постраждалу від підтримки та переконати навколишніх, що саме вона є проблемою. Але важливо розуміти, що це частина аб’юзу, і відділяти правду від маніпуляцій, щоб допомогти постраждалій вийти з цієї ситуації та отримати допомогу, якої вона потребує.

Що таке DARVO?

DARVO – ця абревіатура означає триступеневий метод перекручування відповідальності, що складається з Заперечення (Denial), Нападу (Attack) та Заміни постраждалої та кривдника (Reverse Victim and Offender). 

  1. Заперечення. Кривдник спростовує розповідь постраждалої про те, що сталося. Це може робитись через маніпуляції, що змушують її сумніватися, чи вона точно пам’ятає, що сталося. Постраждала може почати ставити собі питання, чи вона “робить з мухи слона”, тим часом кривдник і надалі применшує значення її спогадів про події.
  2. Напад. Кривдник може намагатися підірвати довіру до постраждалої, роблячи наголос на її можливих минулих помилках, висловлюючи сумніви щодо її психічного стану, обвинувачуючи її у вживанні наркотиків або алкоголю. Кривдник може натякати, що постраждала винна в тому, що сталося, або заперечувати можливість сексуального насильства, оскільки вони є парою. Це може змусити постраждалу відчувати страх та вину, і вона може мовчати або вважати, що насильство трапилося через її власні дії.
  3. Заміна постраждалої та кривдника. В останньому етапі цієї хитрої тактики аб’юзер сам виступає як “постраждала особа” і намагається викласти ситуацію так, ніби постраждала – це та, хто його ображав. Він може стверджувати, що постраждала має намір помститися йому, щоб зіпсувати його репутацію або навіть обвинувачувати її в брехні, намагаючись змусити інших людей стати на його бік. Ця тактика робить постраждалу безсилою та змушує її витрачати час і зусилля на захист власної репутації, замість того, щоб отримати підтримку через виявлене насильство.

Підтримка постраждалої, проти якої використовують DARVO

Коли людина стикається із насильством, важливо розпізнати, що кривдник може використовувати хитрість, щоб “перекрутити” ситуацію. Це може бути важко зрозуміти самостійно, тому дуже важливо мати когось поруч, хто може допомогти побачити правду.

Постраждала, яка потрапила в цю ситуацію, може відчувати тиск, коли намагається розповісти про насильство. Аб’юзер може підставляти її та обливати брудом. Це може залякати постраждалу та змусити мовчати.

Реальне рішення полягає в тому, щоб якомога швидше розірвати коло насильства. Звернення за допомогою та підтримкою може стати першим кроком до безпеки та зцілення. Не соромтеся шукати допомоги – це може змінити життя.

Але чому люди взагалі вдаються до такої стратегії, як DARVO?

DARVO є частиною циклу насильства, з яким стикаються багато постраждалих. Аб’юзери використовують цей метод на етапах ескалації та приниження.

У кривдників є примус захищати це фальшиве почуття власної гідності, яке вони мають. Внутрішньо вони можуть бути дуже невпевненими, але вони ховають це глибоко у своїй свідомості. Вони просто “кладуть це в коробку” і намагаються відкинути якомога далі. Кривдники часто транслюють штучно створений образ себе для інших людей, щоб їх сприймали невинними або навіть жертвами, у той час коли саме вони насправді ображають, контролють або насильницьки поводяться. Тож якщо хтось ставить цей образ під сумнів, саме тоді ви бачите звинувачення, лють і напади з метою захисту свого штучно створеного іміджу.

Джерело: Explaining DARVO: Deny, Attack, Reverse Victim & Offender – domesticshelters.org.

Дізнатись більше

Читати ще
Поради

Як розпізнати потенційних кривдників/-ць на початку стосунків?

Поради

Обережно! Твій коханий токсичний

Поради

Відновлення внутрішньої сили: Стратегії для підвищення самооцінки