
Вербальне насильство: визначення, форми, як реагувати
Конфлікти в стосунках – це нормальна, інколи навіть корисна частина взаємодії між людьми. Навіть у випадку, коли ви спілкуєтеся з кимось дуже схожим на вас, неодмінно виникнуть ситуації, коли ваші погляди розходитимуться. Або ситуації, коли приймаються рішення, які вас не влаштовують чи призводять до незручностей. У здорових та гармонійних стосунках такі конфлікти можна вирішувати через відкритий діалог. І навіть якщо конфлікт загострюється, партнери зазвичай можуть знайти компроміс, щоб забезпечити безпеку та взаємну повагу.
Але коли один партнер словесно ображає іншого, ситуація може стати набагато гіршою. Люди, які словесно ображають своїх партнерів, часто змушують їх почуватись некомфортно, налякано, принижено та збентежено, навіть якщо сварки не було. Така поведінка є неприпустимою. Розберемо це детальніше далі у статті.
Що таке вербальне насильство?
Вербальне насильство містить в собі дії, спрямовані на приниження, образу, звинувачення або погрози в адресу іншої людини. Хоча кривдник може підвищувати голос і поводити себе агресивно і загрозливо, словесні напади не завжди обов’язково супроводжуються лише криком. Це можна визначити за манерою спілкування кривдника, яка часто містить принизливі висловлювання та спроби деморалізувати співрозмовника/-цю.
Вербальне насильство можедовго залишатись непоміченим. Може здатися, що це просто особливості “запального” характеру, адже партнер завжди просить вибачення. Однак з часом суперечки можуть стати більш вибуховими. Кривдник може почати злитися через найменші дрібниці.
Спочатку кривдник може просто дражнити, але надалі спілкування все більше переростає у приниження або контроль. Наприклад фраза: “Я думаю, той хлопець витріщається на тебе!” згодом може перетворитись на: “Хочеш привернути увагу, аби мене розлютити?”. Не рідко вербальне насильство переростає в інші види насильства, зокрема фізичне чи сексуальне.
Форми вербального насильства
За словами Патриції Еванс, автора книги «Вербальне насильство у стосунках», словесне насильство може приймати різні форми. Зокрема:
- Кривдник може відмовлятися визнавати існування постраждалої годинами, днями, а іноді й довше, через що постраждала може відчувати себе ізольованою та відчайдушно прагнути схвалення та прийняття з боку кривдника.
- Коли кривдник намагається переконати постраждалу особу в тому, що її почуття щодо будь-чого або будь-кого неправильні, хибні, позбавляючи її права просто відчувати те, що вона відчуває (наприклад, «ти перебільшуєш»,«робиш із мухи слона»).
- Кривдник використовує фрази типу «Це просто жарт!», щоб применшити свої образливі дії.
- Кривдник взагалі не дає можливості постраждалій особі висловлюватися, постійно перебиває її або звинувачує у відході від теми.
- Кривдник звинувачує постраждалу, використовуючи тактику приниження. Наприклад, кажучи, що вона не може завести друзів бо сама є поганою людиною. Або те, що погані події трапляються з нею повністю заслужено.
- Подібно до звинувачення, кривдник несправедливо засуджує та критикує постраждалу майже за все, використовуючи фрази на кшталт: “Ти знаєш, що тобі ніколи не вдасться”.
- Кривдник применшує досягнення постраждалої «Обід був не дуже смачний».
- Кривдник буде піддавати сумніву кожен рух: «Ти впевнена, що права? Я маю сумніви».
- Кривдники часто використовують погрози, щоб контролювати іншу людину через страх: «Якщо ти надумаєш піти, ти пошкодуєш про це».
- Ще один спосіб нагадати постраждалій особі, що кривдник її не цінує, — навмисно чи ненавмисно забути те, що вона сказала, або не виконувати надані їй обіцянки.
- Одна з форм вербального насильства, що може підпадати під концепцію примусового контролю, коли кривдник командує партнером у принизливій формі.
- Кривдник майже ніколи не визнає своєї провини та все заперечує.
- Врешті-решт, це може бути звичайний гнів. Коли хтось просто несамовито кричить.
Словесне насильство часто містить в собі газлайтинг
Вербальне насильство змушує людину сумніватися у всьому, що вона знає. Саме на це й розраховують кривдники, використовуючи такі вирази, як: «Цього не було» або «Ти робиш із мухи слона». Так вони змушують постраждалих сумніватися у своїх спогадах і звинувачувати себе. Зрештою, це зручний спосіб для кривдників уникнути відповідальності.
Газлайтинг може змусити постраждалих думати, що ті трохи «не при собі», емоційно та психічно. Вони починають думати, що не можуть довіряти своїм почуттям. Їхня самооцінка може значно знизитися. Вони почуваються гіршими за інших – менш розумними, менш здібними. Це може призвести до відсутності самоповаги у постраждалих, які вважають, що вони більше немає ні особистості, ні голосу, ні власної думки.
Як реагувати на вербальне насильство
Ніхто не заслуговує на приниження, крики, образи чи тотальний контроль з боку партнера.
По-перше, може бути корисно проконсультуватися з фахівцем, який має досвід роботи з випадками домашнього насильства, щоб допомогти зрозуміти, що відбувається, і визначити, чи ризикує ситуація загостритися до критичного рівня чи ні?
По-друге, якщо ви готові припинити стосунки, переконайтеся, що у вас є план дій. На сторінці план безпеки ви знайдете необхідні кроки, що допоможуть вам вберегти себе та близьких.
Тим часом коли ви відчуваєте, що на вас словесно нападають або принижують вашу гідність, ви також можете зробити наступні кроки:
- Спробуйте не реагувати агресивно. Не ображайте у відповідь.
- Визначте, що саме вас образило у коментарі, щоб виразити свої почуття.
- Обговоріть з партнером, як він змушує вас почуватись і що вам в цьому не сподобалося.
- Прийміть вибачення, та не відхиляйте їх словами на кшталт «та все нормально».
Якщо ви сумніваєтесь, чи є ознаки насильства у ваших стосунках, ви можете пройти короткий тест на нашому сайті.
Джерело: What is Verbal Abuse – domesticshelters.org.