
Як підготуватися до виходу з кола домашнього насильства?
Війна може посилити прояви насильства у стосунках, де воно вже було, або спровокувати у тих парах і сімʼях, де раніше його не було. Під натиском великого стресу, живучи у постійній тривозі та невизначеності, люди набагато частіше не контролюють свій емоційний стан, «зриваються» на близьких і здатні до неконтрольованих і незвичних для них дій. Українкам наразі необхідно дбати не лише про свою безпеку в контексті війни, а й про фізичний і моральний стан поруч зі своїм партнером.
Якщо ви раптом опинились у насильницьких стосунках та плануєте розірвати їх, нижче кілька кроків, що допоможуть підготуватися до виходу з кола домашнього насильства.
Знайдіть підтримку
Насильники часто ізолюють постраждалих від кола підтримки, тому вони можуть думати, що їм не буде де та за що жити, що їхнє рішення ніхто не підтримає. Вони також можуть почати сумніватися в тому, чи варто взагалі йти.
Тому дуже важливо знайти когось, хто нагадуватиме, що ви в ненормальній ситуації та що ви молодець, що вирішили піти, а також може прихистити вас на декілька днів або принаймні не розголошувати ваше місце перебування.
Якщо у вас немає такої підтримки, ви можете звернутися на гарячі лінії з протидії домашньому насильству: Державна гаряча лінія за номером 1547 та Національна гаряча лінія з протидії домашньому насильству, торгівлі людьми та гендерній дискримінації за номером 116 123 (для дзвінків із мобільних) або 0 800 500 335 (для дзвінків зі стаціонарних телефонів).
Також попередьте сусідів про можливу небезпеку та попросіть їх звернутися до поліції в разі необхідності.
Розробіть два плани
Якщо ви вирішили йти, варто розробити два плани: один на випадок, якщо у вас буде багато часу, і насильник не дізнається, що ви щось задумали; і другий на випадок, якщо треба негайно тікати або кликати на допомогу.
Для екстреного плану ви можете завантажити застосунок, який має приховану функцію виклику поліції. Якщо перейти в таємний розділ, то за допомогою кнопки SOS можна здійснити виклик. Це зручний спосіб позначити своє місцеперебування без необхідності говорити вголос, а отже, може бути особливо важливо для ситуацій, коли аб’юзер поруч або ви не маєте змоги говорити з інших причин. Також у таємному розділі можна знайти контакти сервісів і служб допомоги, карту їхнього розташування, інформацію про види й ознаки насильства й інші корисні матеріали.
Спробуйте зібрати докази
Це можуть бути фото ваших синців, розірваний одяг або одяг у крові, домашні предмети, які насильник зламав під час агресивних епізодів, або використовував як зброю проти вас, фотографії зруйнованих речей або помешкання, повідомлення з погрозами тощо.
Ці докази варто тримати в надійному місці, найкраще за межами вашого спільного місця проживання з насильником.
Зберіть «валізку» з найважливішими речами
Вам навряд чи вдасться відразу вивезти всі речі, тому насамперед варто зібрати найважливіше:
- оригінали та копії документів (паспорт, закордонний паспорт, ідентифікаційний номер, водійське посвідчення, свідоцтва про народження себе та дітей, підтвердження права на власність)
- кредитні картки
- телефонні номери сім’ї, друзів, школи, лікарів, кризового шелтера (якщо ви збираєтеся туди йти)
- речі, білизна, гігієнічні засоби та ліки для вас і дітей мінімум на три дні
- готівка та прикраси
- запасні ключі
Цю валізку також варто тримати за межами дому – у людини, яку насильник не знає. Він насамперед піде вас шукати до найближчих друзів і родичів і може перехопити на пів шляху до безпеки та всіх ресурсів.
Якщо ж ви в ситуації, де необхідно тікати швидко, й у вас немає часу, щоб дістати валізку, залиште її. Ваша безпека завжди має бути на першому місці.
Відкладіть гроші
Якщо у вас є можливість, відкладіть гроші й готівкою, і на картках, про які насильник не знає. Якщо насильник контролює всі фінанси, важливо відкладати мінімальні суми, щоб він не помітив нестачі. Не тримайте всі гроші в одному місці.
Дізнайтеся, які шелтери діють біля вас
Краще мати вихід на шелтер, навіть якщо ви вже спланували піти до сім’ї, друзів або знайомих. Кривдник може перевіряти всі ваші контакти, і безпечне місце може стати небезпечним дуже швидко. Обговоріть із тими, хто готовий вас прийняти, як вони можуть повідомити вас, якщо кривдник у них удома, і сконтактуйте із шелтером, щоби мати запасний варіант. Адреси шелтерів ви можете дізнатися на гарячих лініях, їх не можна повідомляти кривднику.
Змініть свої контактні дані
Змініть свій старий номер телефону й електронну пошту, вимкніть геолокацію на всіх пристроях (телефон, ноутбук, планшет, смартгодинник тощо). Також не виставляйте певний час свої фото в соціальних мережах. У майбутньому краще ними ділитися тільки тоді, коли ви вже покинули це місце.
Зв’яжіться з поліцією
Якщо ситуація критична, ви знайшли безпечне місце неподалік і зателефонували на 102, поліційні на місці мають зупинити правопорушення, розповісти ваші права, провести бесіду з кривдником і прийняти вашу заяву. Поліція може надати терміновий заборонний припис, який може містити такі заходи:
- зобов’язання залишити місце проживання (перебування) постраждалої;
- заборона на вхід і перебування в її місці проживання (перебування);
- заборона в будь-який спосіб контактувати з постраждалою.
Згідно з приписом, кривдник мусить залишити житло, навіть якщо воно йому належить.
Авторка: АНАСТАСІЯ МИКИТЕНКО
Повний матеріал доступний на Wonder Україна.