Розірви коло

Як позбутися синдрому жертви?

Синдром жертви — це стан, коли людина почувається безпомічною та беззахисною, вважає, що життя несправедливе та що її проблеми є результатом дій інших людей. Він може бути наслідком реального насильства, дискримінації, зловживання або небажання бути відповідальним за свої власні дії та вибори.

Синдром жертви має негативний вплив на психологічне здоров’я та загальний стан людини. Особи, що переживають його, можуть почуватися безсилими, депресивними та не відчувати власної цінності. Також, вони можуть страждати від постійного стресу та тривоги, а їхня здатність до розв’язання проблем може бути вкрай обмеженою.

Однак, існують кроки, які можуть допомогти людям позбавитися від синдрому жертви та повернути контроль над своїм життям.

Перш за все, слід прийняти відповідальність за свої власні дії. Важливо зрозуміти, що лише ми контролюємо власне життя та відповідаємо за обрану стратегію поведінки. Тож почніть помічати стани, коли ви обираєте позицію жертви та відстежувати причини такого вибору.

По-друге, годі порівнювати себе з іншими. Адже це може призвести до почуття безпомічності та фіксування на невдачах. Ви та ваш досвід – унікальні. Порівнюйте себе у минулому з собою сьогодні та в майбутньому. Орієнтуйтеся на свої бажання та свої можливості. Це допоможе вам почати прислухатися до себе.

По-третє, визначте патерни, за яких ви граєте роль жертви. Це допоможе зрозуміти, в яких ситуаціях ви відчуваєте себе дискомфортно та відмовляєтеся від відповідальності за своє життя. А це, у свою чергу, сприятиме встановленню власних кордонів та пропрацюванню своїх страхів та напрямків самовдосконалення.

Не менш важливо й зосереджуватися на своїх сильних сторонах. Часто ми помічаємо лише слабкість та поразки, забуваючи про досягнення та перемоги. Тому складіть список зі своїх рис, умінь та якостей, якими ви пишаєтеся і перечитуйте його, коли почуваєтеся невпевнено.

Також варто навчитися прислухатися до себе і розпізнавати свої емоції та виражати свої потреби без страху засудження або втрати контролю.

Але найдієвішою стратегією буде звернутися до фахівця. Адже психолог або психотерапевт може допомогти зрозуміти причини вашого стану, навчити ефективно розв’язувати свої проблеми та підвищити вашу самодостатність і впевненість.

Важливо також зрозуміти, що для того, щоб позбавитись від синдрому жертви потрібен час і не слід очікувати, що проблема зникне одразу. 
Це процес, який потребує праці та самодисципліни. Але, зробивши перший крок, ви зможете побачити, що це можливо.
 

Дізнатись більше

Читати ще
Поради

Як розпізнати потенційних кривдників/-ць на початку стосунків?

Поради

Обережно! Твій коханий токсичний

Поради

Відновлення внутрішньої сили: Стратегії для підвищення самооцінки