Розірви коло

Як розпізнати потенційних кривдників/-ць на початку стосунків?

Коли уявляєш казкові побачення, зізнання в коханні, турботливого/-у, уважного/-у, щирого/-у і зацікавленого/-у партнера/-ку, то на думку навряд чи спадатимуть контроль, страх або маніпуляції. За такою чарівністю насправді часто можуть ховатися тривожні сигнали, які складно помітити крізь романтичний запал. Як зрозуміти, чи не стоїть за цією ідеальністю людина, яка може чинити шкоду? Розгляньмо ключові ознаки, на які варто звернути увагу на початку стосунків, щоб уникнути болісного досвіду.

1. Найперше, на що варто звернути увагу — швидкість розвитку стосунків. Якщо партнер/-ка з самого початку спілкування наполегливий/-а, наприклад, швидко пропонує зїхатись, одружитись, завести тваринку, це може бути ознакою співзалежності. Співзалежні партнери/-ки часто мають схильність до контролю. Справжня близькість точно не про швидкість і контроль, а скоріше про повільне пізнання одне одного і можливість бути окремо. 

2. Наступне, на що важливо звернути увагу — знецінення та критика під виглядом турботи. Вже звучить доволі зрозуміло, турбота не може бути критикуючою. Фрази по типу “тобі не варто вести блог, це для невпевнених людей, а ти не така” або “тобі краще не спілкуватись із цими людьми”. Звучить як піклування, але чомусь викликає тривогу. Критика вашого вибору чи зовнішності є важливим розпізнавальним маркером на початку стосунків. Це є ознакою прихованого контролю, обмеження, насильства, якщо узагальнювати. Звучить вже не так романтично, правда?

3. Ревнощі, третій пункт. Потенційний кривдник/-ця скоріше буде вас ревнувати, проявляти надмірний інтерес до вашого життя і намагатиметься все проконтролювати й перевірити. Просить перевірити телефон? Вимагає звіт, де ви та з ким гуляли? Вам хочеться збрехати у відповідь на ці запитання? Страх стає частим відчуттям у вашому спілкуванні? На жаль, це вірна ознака того, що він/вона не такий вже і турботливий/-а чи романтичний/-а партнер/-ка.

4. Зневага до ваших особистих кордонів. Якщо партнер/-ка ігнорує ваше “ні”, тисне або намагається маніпулювати, щоб домогтися свого — це тривожний знак. У щасливих стосунках партнери поважають особисті кордони.

5. Неочевидно, але факт — неповага до інших людей. Зверніть увагу на те, як він або вона спілкується з правцівниками/-чинями різних сервісів, батьками або друзями. Грубе або зневажливе ставлення може свідчити про проблеми з агресією. 

6. Емоційні гойдалки. Різкі перепади настрою, коливання від палкого кохання до холоду чи гніву — такі гойдалки часто використовуються для маніпуляції вашими почуттями. Це також ознака насильства. А насильство точно не про здорові та щасливі стосунки.

7. Ігнорування ваших почуттів. Якщо ваші потреби й почуття знецінюються або ігноруються, це може говорити про егоцентричного партнера/-ку, який/-ка не буде в змозі піклуватись про вас. Стосунки це про “бути поруч”, а знецінення чи ігнорування — антонім до слова поруч.

Початок стосунків — це час, коли важливо не лише слухати, що каже партнер/-ка, але і чути власні почуття. Якщо щось викликає дискомфорт чи сумніви, не ігноруйте ці сигнали. Здорові, щасливі стосунки — це, перш за все, взаємоповага, довіра, турбота, підтримка, а не контроль чи маніпуляції. Довіряйте своїй інтуїції  — вона ваш найкращий порадник!

Якщо відчуваєте, що вам важко розібратись самостійно — ви завжди можете звернутись до фахівців/чинь за консультацією на гарячу лінію, до мобільної бригади чи денного центру соціально психологічної допомоги або пройти короткий тест на ознаки насильства у стосунках

Авторка: психологиня Анастасія Синько

Дізнатись більше

Читати ще
Поради

Обережно! Твій коханий токсичний

Поради

Відновлення внутрішньої сили: Стратегії для підвищення самооцінки

Поради

Тактика DARVO – заперечення, напад, заміна постраждалої та кривдника