Розірви коло

Як я можу протидіяти та запобігати насильству у щоденному житті?

Ознайомтеся із першопричинами гендерно зумовленого насильства

Насильство над дівчатами та жінками пов’язане з гендерною нерівністю та соціальними нормами, які вони пропагують. Ознайомтеся з причинами насильства над дівчатами та жінками. Читайте книги та статті, відвідуйте доступні вам тренінги. Дізнавайтеся про міфи та реалії насильства, аби розуміти причини толерантності й протидіяти їм.

Припиніть сексистські та дискримінаційні висловлювання

Слова мають велику силу, особливо коли їх використовують люди, які мають владу над іншими. Ми живемо в суспільстві, де слова використовуються для приниження дівчат і жінок. Гендерно зумовлені жарти  посилають сигнал про те, що дівчата та жінки не є повноцінними людьми. А таке ставлення пропагує неповагу та насильство. Змініть те, як ви говорите, щоб змінити своє мислення.

Будьте критичними і ставте питання

Критично ставтеся до того, як засоби масової інформації зображують дівчат і жінок у медіа. У ЗМІ та в рекламі регулярно використовують зображення, що транслюють владу чоловіка над жінкою та об’єктивацію жінок. Напишіть або надішліть електронною поштою компанії про негативне зображення жінок та дівчат і не купуйте їхню продукцію.

Зупиняйте гендерно зумовлене  насильство

Якщо ви стали свідком, спробуйте втрутитися у ситуацію, якщо ви підозрюєте, що людина зазнає насильства, підтримайте та допоможіть контактами допомоги.

Ніколи не звинувачуйте постраждалих

Людина ніколи не заслуговує на насильство чи провокує своїм зовнішнім виглядом. Насильству не можна запобігти, обмежуючи свободи жінок. Така думка лише дозволяє насильству продовжуватися, оскільки кривдники стають невидимими та не несуть відповідальності, а ті, хто є свідками насильства, мовчать.

Проаналізуйте ваші переконання і рефлексуйте над ними

Поміркуйте над своїми переконаннями, діями та думками, а також над тим, чому ви їх дотримуєтесь. Будьте чесними, визнайте свої помилки та візьміть на себе зобов’язання змінити спосіб мислення і поведінки.

Пам’ятайте, що насильство — це вибір

Не виправдовуйте друзів та однолітків, які вдаються до насильства. Не підтримуйте думку, що насильство спричинене психічними захворюваннями, відсутністю навичок управління гнівом, вживанням алкоголю та наркотиків, стресом тощо. Насильство — це вибір, і йому можна запобігти.

Підтримуйте і вірте

Коли постраждалі розповідають вам про насильство, з яким вони зіткнулися в житті, вірте їм. Ви можете бути першою і єдиною людиною, якій він або вона розповість про це. Повірте і підтримайте її будь-яке рішення, не засуджуючи.

Як я можу протидіяти та запобігати насильству, якщо я є представником/цею громадської організації?

Якщо ви є представником/цею громадської організації, орієнтуючись на свій профіль, досвід, наявні ресурси, ви можете вибрати будь-який з варіантів, який максимально відповідає вашим можливостям. Серед яких:

  • організація психологічної підтримки для людей, які зіткнулися із домашнім насильством: гаряча лінія, індивідуальні консультації, групи взаємодопомоги, сімейна психотерапія;
  • організація роботи шелтера — безпечного притулку для жінок, які постраждали від домашнього насильства;
  • юридичні консультації та супровід, допомога в отриманні заборонних актів, розлученні, розподілі майна тощо;
  • адресна фінансова допомога людям, які постраждали від домашнього насильства і зараз шукають можливість вийти зі стосунків та почати жити незалежно;
  • допомога у формуванні фінансової незалежності людей, які постраждали від домашнього насильства — професійне навчання, гранти на навчання та розвиток бізнесу, працевлаштування;
  • проведення тренінгів для співробітників поліції, освітніх та медичних закладів, громадських активістів про те, як реагувати на ознаки домашнього насильства та як допомогти людям, що потрапили до таких відносин;
  • розгортання інформаційної кампанії про інструменти профілактики та боротьби з домашнім насильством, розповсюдження контактів організацій, що допомагають у вашій громаді;
  • робота з кривдниками: навчання методів нетравматичного спілкування, самоконтролю, соціалізація, допомога у пошуку роботи.

Цим переліком спектр можливої допомоги людям, які постраждали від домашнього насильства, не обмежується. Ви завжди маєте можливість віднайти свої рішення для допомоги та адаптувати успішний досвід інших країн і громад!

Дізнатись більше

Читати ще
Мої права

Чому важливо не забувати про дітей при винесенні термінового заборонного припису?

Мої права

Як закон захищає від домашнього насильства?

Поради

Домагання: як захиститись та де шукати підтримки?