Пункти невідкладної медичної допомоги: анонімно, безкоштовно, цілодобово

Де жінка, яка постраждала від ґендерно зумовленого насильства може отримати невідкладну допомогу? Як переконатися, що це анонімно? Якому лікарю довіритися? Відповіддю на ці питання є пункти невідкладної медичної допомоги, відкриті при сприянні UNFPA, Фонду ООН у галузі народонаселення.

 

Пункт невідкладної медичної допомоги (ПНД) – це кабінет на базі багатопрофільної лікарні, де працює кваліфікований персонал та сучасна техніка. У більшості таких кабінетів є необхідні препарати та засоби для захисту репродуктивного здоров’я, профілактики ВІЛ, лікування інфекцій, що передаються статевим шляхом,  запобігання небажаній вагітності та невідкладної допомоги жертвам зґвалтування. Всього таких ПНД в Україні зараз чотирнадцять. Перші десять відкрилися за підтримки UNFPA у 2016 році вздовж лінії розмежування на Донбасі. У зоні збройного конфлікту кількість ризиків зростає, тож ПНД були створені, щоб надати максимальну підтримку – і медичну, і психологічну постраждалим від насильства. У 2018 відкрилися іще чотири пункти – у Харкові, Вінниці, Кривому Розі та Маріуполі. Тільки за минулий рік три тисячі жінок, які стали жертвами фізичного та/або сексуального насильства, отримали невідкладну допомогу в ПНД.

 

Багатогранна допомога

Один із таких пунктів знаходиться на базі перинатального центру у місті Покровськ Донецької області.

“У нас велика кількість переселенців, лінія фронту – всього за 30 кілометрів звідси. Завдяки центру жертви насильства тепер мають змогу отримати допомогу конфіденційно й безкоштовно, що зараз особливо важливо для постраждалого населення”, – розповідає його керівник Іван Циганок. Більше того, йдеться про допомогу “кваліфіковану і без зайвих розмов”. Усі працівники кабінетів пройшли тренінги UNFPA,Фонду ООН у галузі народонаселення щодо того, як як виявляти та надавати підтримку постраждалим від домашнього та ґендерно зумовленого насильства.

 

Обізнаність лікарів, наявність необхідних засобів захисту репродуктивного здоров’я й сучасної техніки є ключовими перевагами ПНД у порівнянні із звичайною жіночою консультацією. “Тут можна отримати універсальну та багатогранну допомогу від персоналу, який пройшов відповідне навчання. Тому ці кабінети мають попит серед вразливих груп населення”, – говорить Галина Майструк, голова Благодійного Фонду «Здоров’я жінки і планування сім’ї», який є партнером UNFPA  у реалізації цього проекту.

 

Іще одною перевагою таких кабінетів є їх доступність для осіб з інвалідністю. Звичайне гінекологічне крісло не пристосоване для таких пацієнтів. “Раніше виникало питання як підняти жінку у візку на гінекологічне крісло. Ми вирішили його, обладнавши ПНД відповідно до потреб жінок з інвалідністю в тому числі. Тож ті, хто раніше не мав доступу до медичного огляду, тепер його має”, – коментує Галина Майструк.

 

Питання довіри

При зверненні до звичайних медичних закладів потрібно пройти процес реєстрації особи. Власне, це часто й відлякує постраждалих від  домашнього та ґендерно зумовленого насильства, адже про їхню ситуацію можуть дізнатися інші. За статистикою UNFPA, лише 32% постраждалих від фізичного та/або сексуального насильства звертаються по допомогу. А до медиків – тільки 1% з них. Тому забезпечення анонімності є вкрай важливим для постраждалих. ПНД жодної реєстрації особи не вимагають. Більше того, до них часто є окремий вхід. Це сприяє росту довіри та популярності кабінетів невідкладної допомоги. Із кожним роком звернень стає більше.

 

“Щоб вам довіряли, дуже важливо не обманювати очікування, а надавати допомогу на найвищому рівні і в дружній до пацієнта атмосфері, що ми й робимо”, – пояснює Іван Циганок збільшення кількості звернень до ПНД. До кабінетів почали звертатися також із інших питань, необов’язково пов’язаних із насильством. Галина Майструк наводить приклад, коли молода людина, яка мала незахищений сексуальний контакт, приходить до ПНД, щоб порадитися як убезпечити себе від ВІЛ та інфекцій, що передаються статевим шляхом.

 

Крім медичної допомоги, у ПНД також можна отримати й допомогу психологічну. Після першої консультації можна отримати направлення до Центрів соціально-психологічної допомоги для подальшої підтримки. Іван Циганок розповідає про ситуацію, коли жінка звернулася до ПНД після тривалого емоційного насильства та жорсткого пресингу з боку партнера. Вона змогла на деякий час залишитися у центрі на стаціонарі й отримати необхідну допомогу. Врешті, ситуація в сім’ї нормалізувалася.

 

Чотирнадцять ПНД є по суті унікальним проектом. До цього часу в Україні не було сервісу, який надавав би анонімну та безкоштовну допомогу жертвам фізичного та сексуального насильства. Тепер постраждалі знають, що в будь-який час доби їм є куди прийти і отримати підтримку – як медичну, так і психологічну.

 

Пункти невідкладної медичної допомоги відкрито за сприяння UNFPA, Фонду ООН у галузі народонаселення у рамках програми «Комплексний підхід до вирішення проблеми насильства щодо жінок та дівчат в Україні», яка реалізується у співпраці з Міністерством соціальної політики України за підтримки урядів Великої Британії, Канади та Естонії.

Схожі новини

Перейти до вмісту