НАЦІОНАЛЬНА ГАРЯЧА ЛІНІЯ З ПОПЕРЕДЖЕННЯ ДОМАШНЬОГО НАСИЛЬСТВА, ТОРГІВЛІ ЛЮДЬМИ ТА ҐЕНДЕРНОЇ ДИСКРИМІНАЦІЇ:

0 (800) 500 335 або 116 123 (з мобільного) (безкоштовно зі стаціонарних та мобільних телефонів будь-яких операторів по всій території України)

Національна гаряча лінія з попередження домашнього насильства 116 123

Я так більше не можу! Як розірвати токсичні стосунки

Він тебе постійно контролює і вказує як тобі виглядати, що робити і казати. Навіть на людях! Всі сміються, а тобі давно не до жартів. Тебе втомили ці стосунки, бо ти почуваєшся просто лялькою в чужих руках. Але як їх припинити ти теж не знаєш. Любиш його, як би там не було. А себе, видно, мало любиш, раз терпиш від нього таку “любов”. Психолог Катерина Гольцберг радить, що робити із токсичними стосунками і як їх розірвати.

 

  1. Говори вголос

“Говорити про його образи і докори? Про те, що він постійно прискіпується і дає вказівки? Та ну!” Так, це неприємно, незручно, навіть трохи соромно, здається. Твій бойфренд скоріш за все – душа компанії, і тобі страшно, що ніхто не повірить. Його ж всі люблять! Але якраз оця “душа компанії” вдома може ставати зовсім іншою. В першу чергу говори про це з ним. Не треба думати, що він розуміє натяки чи по одному лиш твоєму виразу обличчя має робити висновок, що ти відчуваєш в цей момент. Тому говори вголос!

 

Як говорити?
Не кидатися на нього з докорами в дусі “як ти себе ведеш зі мною!” і не сипати образами на його адресу. Нічого хорошого ти цим не доб’єшся. Така атака тільки докине жару до вогню, і він почне себе захищати. Тому замість нападу використовуй “я повідомлення”.
Які це?

 

Мені боляче, коли...

 

Я відчуваю...

 

Мені би хотілося...

 

Якщо ви разом вже давно, а ти досі мовчала й тихо терпіла, то зараз говорити вже значно складніше. Він сам здивується, що тебе раніше все влаштовувало, а тут раптом – протест. Не бійся цього і все рівно говори. Ти маєш бути готовою, що він не зрозуміє, не буде слухати, або й просто зірветься на крик. Тому, крім нього, обов’язково поговори про свої відчуття й емоції з іншою близькою людиною. Саме проговорення вслух допоможе тобі самій краще розібратися з тим, що відбувається.

 

З ким говорити?

З тим, кому ти довіряєш і хто вміє просто уважно слухати. Це може бути мама або близька подруга. Це вже вирішувати тобі. Важливо, щоб ця людина підтримувала тебе, а не ускладнювала словами “я ж тобі казала” чи “ти сама винна”. Якщо такої нема, тоді варто звернутися до психолога. Він не буде тебе осуджувати, робити винною чи сипати порадами з власного досвіду. Психолог допоможе тобі знайти твій власний вихід із ситуації. Також ти можеш перевірити свої стосунки – пройти короткий тест на сайті rozirvykolo.org.

  1. Добре все зваж

Ти проговорила все вслух і зрозуміла, що бойфренд змінювати своє ставлення до тебе не збирається. Він так звик і збирається й далі принижувати, контролювати й сипати своїми образливими жартами. Але ти так більше не хочеш й не можеш. Значить пора розривати ці токсичні стосунки. Якщо ти повністю залежна від партнера (живеш в його квартирі, не працюєш), то зробити це не так просто. Тут потрібна допомога ззовні. Друзі, близькі, які готові тебе підтримати матеріально чи прихистити на певний час. Тому, перш ніж іти, переконайся, що маєш куди і маєш за що жити.

 

 А якщо не маю, то що – далі терпіти?

Якщо він підняв на тебе руку – не думай і йди вже. Якщо це психологічне насильство і самій впоратися складно, найкраще звернутись до психолога. Анонімно психологічну допомогу безкоштовно можна отримати за номером 116 123 на Національній «гарячій лінії» з протидії домашньому насильству.  Важливо: не варто казати партнеру про свої плани “я від тебе колись піду”, нібито лякаючи, і чекати, що це змінить поведінку. Якраз навпаки – це може його дуже розлютити і погіршити твою ситуацію. Тому продумуй сама мовчки й зазделегідь, якщо вже точно знаєш, що ця любов токсична.

 

  1. Відпусти

Ти набралася сміливості і пішла від нього. Тільки от на душі легше не стало. Ти досі прокручуєш в голові всі його фрази. Згадуєш щасливі моменти разом. Починаєш собі докоряти, що не вберегла стосунки чи зробила щось невірно. Припиняй це вже! Така ностальгія за токсичними стосунками нічого доброго тобі не принесе. Так, розставання – це завжди непросто. І так, ми маємо дурну схильність пригадувати собі тільки хороше й ідеалізувати далеко не зразкових бойфрендів. Тому не лишайся наодинці з цією ностальгією і не займайся самокопанням.

 

А що робити?

Піди до психолога. Чим довше ти перебувала в токсичних стосунках, тим більшою є травма. Тобі потрібна професійна допомога. Залишати це просто так не можна, бо є ризик, що ти знов утрапиш в подібні стосунки. Ти не жертва! Маєш сама собі це сказати і закріпити разом з психологом. Бо якщо ти лишаєшся в цій позиції, то навіть абсолютно адекватний бойфренд може несвідомо повторити помилки твого колишнього.

 

Дай собі час. Зцілення не відбувається за день, тиждень чи місяць. Не поспішай і дозволь собі відновлюватися потихеньку. Замість того, щоб мучитися спогадами про нього, зосередься на своєму зараз. Що ти любиш робити? Що приносить тобі задоволення? Що ти можеш дозволити собі зараз, чого не дозволяла в стосунках? Дбай і піклуйся про себе. Яким би не був твій колишній, знай, що ти достойна здорових стосунків.

 

 

Схожі новини