
Що робити чоловікам, які постраждали від домашнього насильства
Що робити чоловікам, які страждають від домашнього насильства
У контексті обговорення домашнього насильства часто виявляється, що саме представник чоловічої статі виступає у ролі агресора, а не жінка. Але це не означає, що немає чоловіків, які зазнали домашнього насильства, і жінок-агресорів. Точні цифри щодо цього питання важко визначити, оскільки багато випадків домашнього насильства залишаються прихованими через страх чи сором. Чоловіки можуть щодня стикатися з домашнім насильством. Жорстоке поводження може вплинути на психічний стан чоловіків як у дорослому віці, так і в дитинстві, коли вони виростають в небезпечних сімейних умовах.
Чоловіки які зазнали домашнього насильства стикаються з соціальним “клеймом”
Через те, що ситуації, коли жінка є кривдником, досить рідко зустрічаються, чоловіки, які пережили домашнє насильство, можуть стикатися з соціальним “клеймом”. Згідно з ним усі чоловіки належать до “сильної статі” тому повинні бути в змозі захистити себе і свою жінку. А як діяти в ситуації, коли жінка чинить домашнє насильство? Чи повірить суспільство чоловіку в цьому випадку? Ці стереотипи можуть впливати на їх рішення поділитися своєю історією.
Ознаки насильства
Чоловіки, які зазнали насильство, можуть ідентифікувати домашнє насильство за такими ознаками:
- Словесне та емоційне насильство: крики, обзивання, приниження, ревнощі, газлайтинг або вербальне ігнорування, що змушує постраждалого відчувати сором, збентеження, нікчемність або страх.
- Постійне переслідування або тиск.
- Фізичне насильство, таке як удари, штовхання, ляпаси, кидання предметів у постраждалого використання зброї або погрози заподіяти собі шкоду.
- Погрози в адресу дітей, домашніх тварин, або інших членів родини.
- Погрози відібрати дітей.
- Сексуальний примус, зокрема небажані сексуальні домагання або примусові сексуальні акти, або утримання від сексу з метою контролю.
- Ізоляція, наприклад, заборона виходити з дому або викрадення ключів від машини, обмеження побачень з друзями чи родиною, примусове припинення навчання чи праці.
- Фінансовий контроль, зокрема вимога дати гроші, обмеження фінансових ресурсів, маніпуляції грошима, або брехня стосовно фінансів для зниження фінансової незалежності постраждалого.
Чому чоловіки зазнають домашнього насильства?
Існує багато факторів, які сприяють домашньому насильству. Один із них – це токсичні стереотипи та переконання, що чоловіки повинні завжди бути сильними та все мати під контролем. Але чому виникають випадки, коли жорстокість притаманна і деяким жінкам?
Травми з дитинства
Один із можливих факторів – це насильство, з якими вони зіткнулися ще в дитинстві. Попри те, що насильство завжди є вибором, дехто, хто пережив насильство в дитинстві, може наслідувати цю поведінку.
Діти можуть наслідувати насильницьке поводження своїх батьків через “ідентифікацію з агресором”. Батьки стають прикладом наслідування поведінки для своїх дітей. Тому, в ситуаціях прояву насильства діти змушені вибирати: боятися чи повторювати дії батьків. Згодом, у зрілому віці дорослі чоловіки можуть знову стикатися з ситуацією насильства і сприймати це за норму.
Проблеми з розладами особистості
Жінки, які вчиняють насильство, можуть також проявляти ознаки нарцисичного розладу особистості, який характеризується надмірною самозакоханістю та відсутністю емпатії. Проте важливо пам’ятати, що будь-яке психічне захворювання не є виправданням для насильства. Багато людей із розладами особистості не контролюють своїх партнерів та не завдають їм шкоди. Але це розуміння може допомогти постраждалим зрозуміти ситуацію, з якою вони стикаються, зокрема той момент, коли кривдник буде намагатись перекласти провину.
Що робити чоловікам, які постраждали від насильства?
Зверніться за підтримкою
Чоловіки, які постраждали від насильства, можуть звернутися до місцевих сервісів допомоги постраждалим від домашнього насильства. Також завжди можна скористатись спеціалізованою гарячою лінією, де чоловіки можуть отримати фахові психологічні консультації та підтримку. Звернутись на гарячу лінію можна за коротким номером 2345.
Збирайте докази
Для чоловіків, які пережили насильство, важливо активно збирати докази: фотографії та описи фізичних та психологічних травм, листування, текстові повідомлення, аудіозаписи, свідчення свідків та будь-які інші матеріали, що доводять факти насильства. Збір таких доказів може стати важливим кроком у захисті ваших прав та безпеки.
Створіть план дії
Створіть свій план безпеки – це кроки, які допоможуть вам запланувати, як діяти у випадку небезпеки. Розгляньте, яким чином ви можете вийти з цієї ситуації. Адвокат, який спеціалізується на питаннях домашнього насильства може надати вам необхідну правову підтримку та поради. План безпеки включає пошук місця притулку, наявність необхідних речей, які стануть у пригоді при вимушеному розриві стосунків, а також забезпечення зв’язку із сім’єю та друзями для підтримки.
Утримайтеся від помсти
Контролюйте свої емоції – відплата може призвести до негативних наслідків, включно з юридичною відповідальністю. Натомість, намагайтеся зосередитися на збереженні власної безпеки.
Подбайте про свій емоційний стан
Розгляньте можливість приєднатися до групи підтримки, де ви знайдете розуміння та співчуття від інших, які пережили подібне. Також важливо пошукати кваліфікованого фахівця з питань психічного здоров’я, який допоможе вам впоратися з травмою від домашнього насильства і розпочати процес реабілітації.
Джерело: A Guide for Male Survivors of Domestic Violence – domesticshelters.org.