Розірви коло

Що таке “Колесо влади та контролю”?

Для багатьох постраждалих від домашнього насильства знайомство з концепцією “Колеса влади та контролю” стало свого роду ключем до розуміння їхньої ситуації. У цій статті ми розглянемо різні варіації цього “колеса”.

Колесо влади та контролю

“Колесо влади та контролю” було створено в межах Проєкту з боротьби проти насильства у сім’ї в 1984 році з метою допомогти постраждалим від домашнього насильства. За допомогою проведення фокус-груп з постраждалими та їхніми партнерами, було розроблено “Колесо”, на якому відображені найпоширеніші тактики кривдників. На відміну від “Циклу насильства”, “Колесо” не передбачає певну черговість дій, краще розкриваючи модель влади та контролю, як одночасні явища або ж дві грані, які скріплюють його в центрі.

Деякі з тактик включають:

  • Економічне насильство, щоб позбавити постраждалу доступу до грошей
  • Примус і погрози
  • Залякування
  • Емоційне насильство, наприклад, приниження гідності, ізоляція, контроль за тим, коли постраждала може виходити з дому
  • Применшення насильства, заперечення та звинувачення (газлайтинг)
  • Використання дітей, у тому числі погрози відібрати право на опіку, якщо постраждала піде з дому
  • Використання гендерних стереотипів при розподілі обов’язків чи ролей у парі 

Альтернативна версія: Цикл насильства

“Цикл насильства” — це фактично перша візуальна концепція для опису досвіду домашнього насильства, що була представлена Ленор Едною Уокер, психологинею і визнаною лідеркою у сфері домашнього насильства. Чотириступеневий цикл починається з періоду зростання напруги, коли “постраждала стає наляканою і відчуває потребу “задобрити агресора”. На другому етапі відбувається “інцидент”, який може включати фізичне чи психологічне насильство. Це може бути гнів, звинувачення, погрози та залякування. Потім, згідно з теорією Уокер, часто настає період примирення, коли кривдник намагається виправдати свій вчинок або звинуватити постраждалу, іноді применшуючи або прямо заперечуючи насильство (термін, відомий як “газлайтинг”). Кінцевий етап — це період затишшя, коли все нібито нормалізується. Іноді цей період називають “медовим місяцем”. Але він не триває вічно, і незабаром цикл починається знову, коли напруженість призведе до нового інциденту.

Насильство не завжди виглядає так

Хоча цикл насильства може описувати досвід багатьох постраждалих, фахівці стверджують, що діаграма Уокер занадто спрощує насильство і не може бути застосована до всіх. Уокер створила “Цикл” після інтерв’ю з 1500 жінками, які зазнали насильства з боку своїх чоловіків. І хоча на той час це була революційна концепція, вона не враховувала усіх нюансів стосунків, коли, наприклад, люди ще просто зустрічаються.

Бренда Гілл, співдиректорка Коаліції Південної Дакоти з припинення домашнього та сексуального насильства, в інтерв’ю DomesticShelters.org сказала, що відколи вона почала працювати адвокатом у 1988 році, то лише кілька випадків домашнього насильства, з якими вона стикалася, відповідали цій циклічній схемі.

Другий етап, інцидент… заперечує реальність того, що всі види насильства, не тільки фізичне, яке можуть бути циклічними. Наприклад, є такі кривдники, які б’ють постраждалу особу лише один раз. Після того їм достатньо лише “глянути” на постраждалу, щоб домогтись свого. За її оцінками, менше половини постраждалих, з якими вона працювала, коли-небудь переживали щось подібне до періоду “медового місяця” після факту насильства.

Колесо рівності

Через деякий час після створення Колеса влади та контролю Проєкт з боротьби проти насильства вирішив, що було б корисно мати колесо, яке б ілюструвало різні аспекти здорових та безпечних стосунків.

“Команда прислухалася до жінок у групах підтримки, які казали, що знають один тип стосунків, але не знали іншого. Вони хотіли мати приклад, який можна було б шукати у своєму житті”, – розповіла Мелісса Скайя, колишня виконавча директорка DAIP.

Колесо рівності включає ознаки безпечних стосунків, такі як довіра і підтримка, чесність, спільна відповідальність і повага.

Одне з цих коліс мені знайоме, та що робити в такій ситуації? Як діяти далі?

Якщо одне з коліс здається вам знайомим або відображає вашу взаємодію в стосунках, можливо, буде корисно звернутися до кваліфікованого працівника, який допоможе вам краще зрозуміти ситуацію з насильством, розробити план безпеки та оцінити рівень небезпеки, у якій ви знаходитесь. 

У підсумку, “Колесо влади та контролю” є потужним інструментом для розуміння та визначення взаємодії у стосунках. Враховуючи різноманітні тактики, які можуть використовуватися для здобуття та утримання контролю, це колесо стає важливим ресурсом для тих, хто стикається з подібними ситуаціями. Якщо ви впізнали себе у будь-якому з коліс і відчуваєте необхідність у підтримці чи порадах, важливо звернутися до фахівців, які можуть надати допомогу та спрямувати на шлях відновлення безпеки та добробуту. Знання і розуміння цих концепцій може слугувати ключем до покращення якості життя та будування стосунків, побудованих на взаєморозумінні та повазі. Якщо вам потрібна допомога, звертайтеся до фахівців, які можуть надати необхідну підтримку.

Джерело: What Are the Power and Control Wheels? – domesticshelters.org.

Дізнатись більше

Читати ще
Новини

5 кроків для подолання насильства, які може зробити кожен і кожна

Новини

Мінсоц та UNFPA запустили нову хвилю кампанії «Розірви Коло» проти домашнього насильства

Мої права

Що має забезпечити держава, якщо я зіткнувся/-лась із домашнім насильством?