Розірви коло

6 форм економічного насильства

У ситуаціях, коли в домашньому середовищі виникають напружені відносини, можуть застосовуватися різноманітні методи для встановлення домінування та керування життям партнера/-ки. Часто можна спостерігати поведінкові стратегії, спрямовані на фінансовий бік життя, адже вони ефективно обмежують довгострокові перспективи постраждалих. Ці методи, непомітні на початку, можуть привести до того, що кривдник/-ця отримає всю владу та можливість приймати економічні рішення за всю сім’ю. Така поведінка може викликати фінансову залежність і вплинути на здатність іншої постраждалої сторони забезпечувати свої основні потреби й потреби дітей у разі розірвання стосунків. Отже, давайте розглянемо найпопулярніші форми економічного насильства, що зустрічаються у родинах.

 

Моніторинг витрат та фінансових операцій

У ваших сімейних стосунках має місце ця форма економічного насильства, якщо ваш партнер/-ка:

  • критикує ваші витрати;
  • контролює ваші особисті банківські операції;
  • висміює спосіб управління власними коштами;
  • диктує свої умови щодо фінансових рішень, які стосуються індивідуальних або сімейних потреб.

Крадіжка

Якщо партнер/-ка розпоряджається спільними грошима без узгодження або використовує ваші платіжні картки без вашого відома – це також є проявом економічного насильства. Будьте особливо пильними, якщо ваш партнер/ка позичає кошти, прикриваючись неправдивими причинами та не збирається їх повертати, або ж зовсім тисне на вас чи погрожує вам з метою отримати від вас гроші.

 

Зловживання особистими даними

Часто нечесні партнери/-ки використовують особисті дані (дату народження, дівоче прізвище матері та ін.) щоб оформити на ім’я постраждалих кредитні картки, займи тощо.

 

Обмеження доступу до фінансової інформації

Партнер/ка може приховувати власний фінансовий стан чи загальну ситуацію всієї сім’ї,  не розкривати інформацію про особисті доходи або ховати важливі рахунки чи повідомлення.

 

Вплив на професійне життя

У подружньому житті, або навіть у стосунках до весілля, бувають ситуації, коли кривдник/-ця може встановлювати контроль над життям іншої особи, змушуючи ту припинити працювати або зменшити кількість робочих годин. Це теж є формою економічного насильства. Часто це обґрунтовується тим, що вам нібито треба більше часу приділяти стосункам, сім’ї, дітям. Таким чином обмежується ваш професійний розвиток, перешкоджаючи навчанню, бажанню рости та самовдосконалюватися. 

Досить часто зустрічаються ще й такі прояви цієї форми економічного насильства:

  • контроль місця роботи, куди постраждалі намагаються працевлаштуватись;
  • вимоги відмовитись від просування по службі;
  • навмисне створення ситуацій, коли у партнера/ки виникають проблеми на роботі;
  • примус працювати на підприємстві кривдника/ці за низьку плату чи навіть й зовсім безоплатно.

Використання фінансів як засобу тиску, щоб утримати стосунки

Коли в парі утворюються конфліктні ситуації, то трапляються такі форми економічного насильства:

  • партнер/-ка, що домінує, погрожує “фінансовими наслідками” у разі припинення стосунків;
  • партнер/-ка погрожує не оплачувати спільні борги, або ігнорувати угоду про повернення грошей, позичених іншою особою;
  • партнер/-ка також погрожує забрати подарунки, гроші й інші речі, які несуть фінансову цінність.

 

Фінансова незалежність жінки

Якщо ви зазнаєте домашнього насильства та не можете припинити ці стосунки, бо боїтесь залишитись без коштів для життя, ви можете звернутись до кар’єрних хабів “Вона”.  Тут жінки можуть отримати психологічну й економічну підтримку, а також знайти роботу, відкрити власний бізнес чи опанувати нову професію, щоб стати економічно та фінансово незалежними.

 

Допомога при економічному насильстві

Економічне насильство рідко проявляється окремо. Часто, поєднуючись з психологічним або фізичним, воно може спіткати як жінок, так і чоловіків незалежно від фінансового статусу.  Будьте уважними до атмосфери, яка панує у ваших стосунках. Тест на ознаки насильства у ваших стосунках допоможе виявити, чи присутні ознаки економічного насильства між вами та вашим партнером? Якщо ви потерпаєте від домашнього насильства – не зволікайте і зверніться за консультацією до кваліфікованих фахівців та служб підтримки, які доступні по всій Україні.

Дізнатись більше

Читати ще
Новини

5 кроків для подолання насильства, які може зробити кожен і кожна

Новини

Мінсоц та UNFPA запустили нову хвилю кампанії «Розірви Коло» проти домашнього насильства

Мої права

Що має забезпечити держава, якщо я зіткнувся/-лась із домашнім насильством?