Розірви коло

Як закон захищає від домашнього насильства?

Домашнє насильство – злочин, що не має кордонів, віку чи статусу. Тому у різних куточках світу, і в Україні зокрема, була створена система з сервісів та служб підтримки, які допомагають постраждалим від насильства розірвати коло та розпочати нове життя. Незалежно від виду насильства, є сервіси, де можна отримати як консультацію щодо своєї ситуації, так і невідкладну допомогу чи навіть притулок. 

Куди можна повідомити про домашнє насильство?

Залежно від потреб існує декілька засобів захисту від домашнього насильства. Ці засоби можуть бути використані окремо один від одного або одночасно декілька разом. 

  1.  Якщо ваша мета отримати консультацію фахівців/-чинь, інформацію про наявні сервіси допомоги, можливе вирішення ситуації та ваші подальші кроки у разі звернення до поліції чи суду, а також якщо ви хочете отримати психологічну допомогу, ви можете звернутись до фахівців/-чинь з 

Контакти цих служб саме у вашому регіоні можна знайти у розділі Контакти допомоги. Усі ці служби надають допомогу конфіденційно та безкоштовно.   

Ці сервіси також допоможуть вам отримати інформаційну та психологічну підтримку, а також за потреби надати тимчасове місце проживання, скласти план дій у випадку повторного насильства, проінформувати про засоби захисту вас та дітей, а також задокументувати випадок насильства, якщо в майбутньому потрібно буде надавати докази в поліції або суді. 

!Втім ці фахівці не мають повноважень притягати кривдника/-цю до відповідальностіобмежити його/її право користування спільним житлом, наближатись до постраждалих тощо. Ці засоби може застосовувати лише поліція та суд. 

  1.  Якщо ви бажаєте припинити насильство з боку кривдника/-ці або притягнути його/-її до відповідальності, ви можете звернутись до поліції або суду. 

За цим посиланням ви зможете знайти зразки заяв до поліції. Детальніше про те, як подати заяву читайте тут.

Поліція та суд можуть:

  • направити кривдника/-цю на реабілітаційну програму;
  • притягати його/її до відповідальності (штраф, громадські роботи, арешт, пробаційний нагляд (носіння електронного браслета, обмеження виїзду за кордон, контроль місця проживання, примусове лікування), позбавлення волі);
  • видати терміновий заборонний (до 10 діб) або обмежувальний припис (до 6 місяців);
  • а також надати направлення та доставити  постраждалу в кризову кімнату чи притулок для тимчасового проживання (до 3 місяців з можливістю продовження до 6 місяців). 

Ви можете звернутись за допомогою, зателефонувавши до поліції за номером 102 або написавши у такі офіційні Telegram чат-боти:

Які існують засоби захисту від домашнього насильства? 

Відповідальність за вчинене насильство може бути різною та залежить від того, чи випадок буде визнано адміністративним правопорушенням, чи злочином, а також від багатьох інших факторів. Докладніше про це читайте у матеріалі “Яка відповідальність за домашнє насильство є в Україні?”

  1. Домашнє насильство як адміністративне правопорушення. Якщо домашнє насильство не спричинило тілесних ушкоджень потерпілій та не є систематичними, воно може бути визнано поліцією адміністративним правопорушенням. 
  2. Домашнє насильство як злочин. Якщо домашнє насильство є систематичним (не менше 3х разів) та спричинило фізичні або психологічні страждання, розлади здоров’я, втрату працездатності, емоційну залежність або погіршення якості життя потерпілої, воно може бути визнано злочином. 

Терміновий заборонний припис 

Залежно від ситуації, щоб убезпечити постраждалих, поліція може також призначити спеціальні засоби захисту, зокрема терміновий заборонний припис

  1. зобов’язання залишити місце проживання (перебування) постраждалих;
  2. заборона на вхід та перебування в місці проживання (перебування) постраждалих;
  3. заборона в будь-який спосіб контактувати з постраждалими.

Терміновий заборонний припис застосовується на строк до 10 діб, незалежно від того, чи має кривдник/-ця право власності на житло.

Обмежувальний припис

Обмежувальний припис є ще одним спеціальним засобом захисту потерпілих,  застосовується судом та передбачає:

  1. Заборону перебувати в місці спільного проживання (перебування) з постраждалими;
  2. Усунення перешкод у користуванні майном, яке є спільною сумісною власністю або особистою приватною власністю постраждалих;
  3. Обмеження спілкування з постраждалою дитиною;
  4. Заборону наближатися на визначену відстань до місця проживання (перебування), навчання, роботи, інших місць частого відвідування постраждалими;
  5. Заборону особисто і через третіх осіб розшукувати постраждалих, якщо ті за власним бажанням перебувають у місці, невідомому кривднику/-ці, переслідувати та в будь-який спосіб спілкуватися з тими;
  6. Заборону вести листування, телефонні переговори з постраждалими або контактувати з нею через інші засоби зв’язку особисто і через третіх осіб.

Обмежувальний припис виноситься на строк від 1 до 6 місяців і може бути продовжений ще на 1 місяць.
 

!Вище на сторінці ви можете завантажити Зразок заяви про видачу обмежувального припису.

Яка відповідальність за невиконання обмежувального, термінового заборонного припису та програми для кривдників/-ць?

Якщо кривдник/-ця не виконує терміновий заборонний припис, винесений Національною поліцією, він/вона буде притягнений/-на до відповідальності у вигляді штрафу від 170 до 340 грн* або громадських робіт від 30 до 40 годин або арешту до 10 діб (Стаття 173.2 Кодексу України про адміністративні правопорушення).

За невиконання обмежувального припису або умисне ухилення від проходження програми кривдника/-цю може бути притягнуто до відповідальності у вигляді пробаційного нагляду (нагляд та соціально-виховні заходи без позбавлення волі) на строк до 2х років або обмеженням волі на той самий строк.

Поліція або суд також може направити кривдника/-цю на проходження програми для кривдників на період від 3 місяців до 1 року. Мета такої програми – зміна насильницької поведінки, формування нової, неагресивної моделі поведінки у приватних стосунках, відповідального ставлення до власних вчинків та їхніх наслідків, до виконання батьківських обов’язків, на викорінення дискримінаційних уявлень про соціальні ролі та обов’язки жінок і чоловіків. Місцеві державні адміністрації та органи місцевого самоврядування є відповідальними за її виконання. Про невиконання кривдником/-цею програми суб’єкти, які її проводять, протягом 3х днів повідомляють поліцію. 

Якщо кривдник/-ця не виконуватиме таку програму, постраждала/-лий може подати скаргу до поліції або суду. 

Якщо кривдник/-ця відмовляється від проходження програми, його/її може бути притягнуто до відповідальності у вигляді пробаційного нагляду строком до 2х років або обмеження волі на той самий строк. 

*Сума штрафу в статті 1732  Кодексу України про адміністративні правопорушення визначена «від десяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян». Станом на день написання статті 1 НМДГ – 17 грн.

Чи є безкоштовна допомога юристів/-ок та адвокатів/-ок для постраждалих від насильства? 

На усій території України діють центри з надання безоплатної правничої допомоги (БПД). Адресу такого центру у своєму місті ви можете знайти на сайті БПД, а також отримати так допомогу можна й у дистанційному форматі (телефоном або письмово). 

В цих центрах юристи/-ки безкоштовно надають постраждалим від домашнього насильства юридичну допомогу, зокрема: 

  • консультування;
  • допомогу зі складанням звернень, скарг, процесуальних документів;
  • представництво в судах, державних органах, органах місцевого самоврядування. 

Ця допомога надається професійними юристами/-ками безкоштовно та конфіденційно. Фахівці/-чині можуть допомогти підготувати заяви (прохання) про видачу термінового заборонного або обмежувального приписів, підготувати та подавати скарги у разі їх невиконання кривдником/-цею, а також подавати заяви до поліції та суду про вчинення домашнього насильства та інше. Ви також можете отримати правничу допомогу і в деяких інших соціальних сервісах та службах, наприклад у денних центрах чи центрах допомоги врятованим.

Детальніше про звернення до центрів безоплатної правничої допомоги та які документи для цього потрібно підготувати читайте у матеріалі “Безоплатна правнича допомога для постраждалих від домашнього насильства”.

Куди звернутись, якщо було неякісно надано допомогу у випадку домашнього насильства?

Якщо ви звернулись до будь-якого спеціалізованого сервісу, наведеного вище (усі, окрім поліції, суду та правничої допомоги), і вам не надали або не якісно надали допомогу, є можливість повідомити про це:

  • Національну соціальну сервісну службу:
  • надіславши скаргу на електронну адресу info@nssu.gov.ua;
  • поштою на адресу вул. Еспланадна, 8/10, м. Київ, 01601;
  • Міністерства соціальної політики:
  • за ел. адресою zvernennya@mlsp.gov.ua;
  • Уповноваженого Верховної ради з прав людини
  • на електронну адресу hotline@ombudsman.gov.ua;
  • поштою на адресу вул. Інститутська, 21/8, м. Київ 01008
  • за телефоном 0-800-501-720. 

Якщо ви помітили неточність у контактах чи описах сервісів на сайті, напишіть, будь ласка, на адресу: contact@rozirvykolo.org. 

Авторка: Софія Корнєєва, експертка UNFPA, Фонду ООН у галузі народонаселення в Україні, з розробки політик із запобігання та протидії гендерно зумовленому та домашньому насильству 

Після завантаження, файл буде збережено на вашому пристрої

Завантажити .pdf

Дізнатись більше

Читати ще
Мої права

Чому важливо не забувати про дітей при винесенні термінового заборонного припису?

Мої права

Як написати заяву у поліцію про домашнє насильство?

Поради

Домагання: як захиститись та де шукати підтримки?